Truba
Truba, skraćeno Trb. (može se još i sresti, često u rukopisnim primerima, skraćenica Trp. prema engleskom nazivu), je registarski najviši limeni duvački instrument, svetlog i prodornog zvuka, koji je od davnina korišten za vojničke signale i svečane fanfare, pa je to ostavilo bitan trag na njegovom osnovnom karakteru i tipičnim načinima upotrebe u muzici. Ipak, truba je i izražajni melodijski instrument, a zahvaljujući usavršenom mehanizmu ventila i u izvođačkoj tehnici dostiže zavidan virtuozitet, koja se posebno ističe u džez-muzici. Tu je naročito česta, iako i drugde uobičajena, upotreba sordine (vidi: limeni duvački instrumenti).
Instrumenti slični trubi su tokom istorije bili korišteni za signalno sredstvo u bitkama ili u lovu, sa primerima takve upotrebe datiranim još od 1.500 p. n. e.; oni su počeli da se koriste kao muzički instrumenti tek u kasnom 14. ili ranom 15. veku.[1] U svojoj veoma dugoj istoriji, koja zalazi daleko u antičko doba, instrumenti tipa trube zadugo su mogli da izvode tonove samo jednog alikvotnog niza (tzv. prirodna truba), pa su građene u različitim registarskim varijantama i veličinama. Tek izum i primena ventilnog mehanizma, početkom 19. veka, omogućila je slobodno i lako izvođenje svih tonova i bitno unapredila izvođačku tehniku, kao i upotrebne mogućnosti trube.
Truba koja se u 18. veku označavala kao truba in C imala je stvarni zvučni obim (zavisno od veličine) za oktavu dublji od obima današnje trube in C, odnosno isti obim kao današnja horna in C (corno alto). S obzirom da se pedalni ton nije mogao dobiti, a da je drugi ton alikvotnog niza bio intonativno nesiguran, praktični obim trube iz klasičnog perioda svodio se uglavnom na dobijanje tonova od 3. do 12. alikvotnog niza.
Druge vrste truba
Truba se javlja i u još nekim registarskim varijantama, i to su dve najčešće registarske varijante male trube (it. trombetta ili tromba piccola nem. kleine Trompete, fr. petite trompette, en. small trumpet, rus. малая труба), koja se retko nalazi u orkestru, ali se koristi pri izvođenju tzv. klarino partije (tehnika izvođenja vrlo visokih tonova alikvotnog niza, čak do 21. tona) u delima npr. J. S. Baha. Obim zvučnosti joj je od f do c3, a javlja se u dve registarske varijante in D (zvuči veliku sekstu više) i in Eb (zvuči malu tercu više).
Postoje još i tzv. visoke trube u registarskim varijantama in F, in G i in B (tzv. sopranino) koja je najviša. Osim toga, postoje i alt-truba in F, koja zvuči kvintu niže od obima trube i bas-truba in Eb (zvuči veliku sekstu niže), in D (zvuči malu septimu niže), in C (zvuči oktavu niže) i in B (zvuči nonu niže).
Tonovi
- C – bez pritiskanja ventila
- Cis/Des – sva tri ventila
- D – prvi i treći ventil
- Dis/Es – drugi i treći ventil
- E – prvi i drugi ventil ili samo treći
- F – prvi ventil
- Fis/Ges – drugi ventil ili svi ventili pritisnuti
- G – bez pritiskanja ventila ili prvi i treći ventil
- Gis/As – drugi i treći ventil
- A – prvi i drugi ventil ili samo treći
- Ais/B – samo prvi ventil
- N – samo drugi ventil
Trubači za svadbe
Kod nas su široko rasprostranjeni trubači za svadbe, trubači za veselja, trubači za rođendane i oni sa svojim repertoarom i umećem često naprave pravi spektakl na događajima.
Takođe, kod nas u Srbiji se svake godine organizuje sabor u Guči gde se najbolji trubači i trubački orkestri iz celog sveta takmiče za prestižne nagrade.
Pogledajte trubače Siniše Stankovića kako izvode jednu od svojih numera.
Trubači Beograd ili trubači iz cele Srbije su uvek dobrodošli na svim događajima.
Da li i Vi volite zvuk trube?
Trubači Beograd
Nema grada koji nema svoj trubački orkestar. Naravno najviše orkestara ima u Beogradu. Trubači Beograd su naravno najbrojniji zbog veličine grada, ali ne zaostaju ouno ni trubači iz drugih gradova, kao što su: Leskovac, Vranje, Surdulica, Kragujevac, Novi Sad, Šabac, Aranđelovac, Lazarevac, Kraljevo, Smederevo, Požarevac…
Znate li V neki trubački orkestar u vašem gradu?